Nasz proces

Motion Design

Motion Design
Oceń:

Czym jest Motion Design? Najprościej powiedzieć, że jest to forma, sposób, konwencja, technika tworzenia animowanych, ruchomych obrazów. Motion Design wykorzystywany jest w przemyśle filmowym, w telewizji oraz coraz częściej w internecie - w aplikacjach mobilnych i webowych

Motion Design spotkamy wszędzie tam, gdzie ruch, dynamika, zmiana w czasie, transformacja form służą wyrażeniu idei, emocji, dodaniu kolejnych znaczeń.

Stosowany jest w celu poprawienia wrażeń użytkownika. Jest używany w sytuacji, w której atrakcyjność wizualna, audio-wizualna jest wartością pożądana, wskazaną, niezbędną. 

Śmiało można powiedzieć, że Motion Design sytuuje się na przecięciu projektowania graficznego i animacji, sztuki i biznesu, komunikacji marketingowej, reklamy i sztuki opowiadania. 

Interesuje Cię Motion Design?

Co to jest Motion Design?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym Motion Design nie jest? Na pewno nie jest nową nazwą dla sztuki animacji.

Choć techniki animacyjne się w Motion Designie wykorzystuje, to jednak nie chodzi w nim o opowiadanie fabuły, historii. Tworzenie opowieści w dosłownym tego słowa znaczeniu. 

Creative Motion Design jest skupiony na ruchu, dlatego znajduje zastosowanie w interfejsach użytkownika programów desktopowych, aplikacji mobilnych, aplikacji webowych, gier, urządzeń codziennego użytku.

Czy wiesz, że...

Atrakcyjność Motion Designu jest oczywista. Ludzie w naturalny, automatyczny sposób podążają wzrokiem, śledzą ruch. Jest to jedna z naszych ewolucyjnych cech adaptacyjnych. Ruch jest dla nas atrakcyjny oraz stanowi ważny komunikat. 

Zwróćmy uwagę, że ruch może:

  • pokazać działanie
  • zilustrować, zaprezentować proces
  • zwizualizować zmianę.

Jednocześnie ruch:

  • rodzi silne emocje
  • angażuje, budzi ciekawość
  • ma silny potencjał informacyjny.

Ruch pozwala także wyróżniać, nadawać sens, znaczenie, hierarchię ważności. Z jego pomocą możemy wskazać, co jest ważne, ważniejsze i najważniejsze. 

Naturalna ekspresyjność ruchomych obrazów pozwala oddawać osobowość marek, ożywiać je, formować ich styl.

Dzięki ruchowi, animacji możliwe jest łatwiejsze zaangażowanie użytkownika aplikacji, stworzenie z nim emocjonalnej więzi, wciągnięcie go w świat brandu.

Jego wartości, emocji. Doświadczeń, jakie oferuje. 

Biznesowe zastosowanie Graphic Motion Design

Użyteczność biznesowa Motion Designu wyraża się przede wszystkim w jego wydajności. Animacje pozwalają szybko przekazać i przetworzyć informacje. Przez użytkowników, klientów aplikacji są postrzegane jako użyteczne.

Mówiąc o wydajności mamy także na myśli koszt produkcji, czas produkcji oraz kwestie techniczne (np. związane z szybkością ładowania się strony internetowej, działania aplikacji). 

Czy wiesz, że...

Tradycyjne zdjęcia często pozostawiają niedosyt. Są statyczne i emocjonalnie częstokroć obojętne. Z kolei filmy wideo są o wiele bardziej skomplikowane pod kątem produkcji, postprodukcji, budżetu oraz użyteczności w internecie. 

Jeśli obraz jest wart 1000 słów, to animacja podnosi tę wydajność do kwadratu. Jesteśmy przyzwyczajeni do takich komunikatów, oczekujemy ich, postrzegamy je jako niezwykle atrakcyjne, profesjonalne. 

Trzeba pamiętać, że każda wizyta, odsłona ma swój cel. Jest nim zazwyczaj poznanie produktu, usługi, marki.

Im szybciej, bardziej bezproblemowo odbywa się ten proces, im szybciej użytkownik jest w stanie osiągnąć swoje cele, tym większa jego satysfakcja. 

Motion Design ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest elementem funkcjonalnym, skutecznie realizującym oczekiwania, jakie są przed nim stawiane.

Animacje są krótkie, nie są postrzegane jako natrętne, przeszkadzające, niepotrzebne. Dodatkowo są lekkie, kompatybilne z większością przeglądarek internetowych. 

Użytkownikom zapewniają komfort, bardzo pozytywne doświadczenia, co z punktu widzenia User Experience jest niezwykle istotne. 

Bardzo zasadne jest wykorzystanie Motion Designu do prezentacji produktów w sklepach internetowych. Animacje pozwalają pokazać ich działanie, atrybuty, zalety.

Są niezwykle użyteczne do prezentacji produktów, w których proporcje, wielkości, detale, mechanizmy stanowią o ich atrakcyjności. 

Sprawdza się także do prezentacji usług (np. pokazania etapów współpracy w popularnej formule step by step). Motion Design można także wykorzystać do podniesienia atrakcyjności i użyteczności wszelkiego rodzaju tutoriali, poradników.

W brandingu, użyteczność Motion Designu, także jest nieoceniona. 

Pozwala ożywić:

  • logotypy
  • ikony
  • brand hero
  • typografię (Kinetic Typography).

Zmienia statyczną markę w o wiele bardziej atrakcyjną, emocjonującą, ożywioną. Pozwala poszerzać zakres oddziaływania emocjonalnego, pogłębiać zaangażowanie. Zwiększa jej zapamiętywalność, rozpoznawalność. 

Motion Design i User Experience

Ruch jest atrakcyjny. Ruch budzi emocje. Ruch przyciąga uwagę i angażuje. Ruch zwiększa satysfakcję. Rodzi o wiele większą przyjemność niż tekst, obraz, czy grafika.

Jest komunikatem łatwym do zrozumienia. Z punktu widzenia User Experience jest on po prostu nieoceniony. 

Motion Design będzie bardzo pomocny do:

  • określania relacji między elementami (np. przestrzennych, funkcjonalnych)
  • określania stanów, zmian
  • sugerowania możliwości, działań, ruchów
  • potwierdzania wykonania działań, osiągnięcia celów
  • wskazywania detali - ukierunkowania uwagi
  • określania funkcji elementów interfejsu
  • dostarczania informacji zwrotnych, podpowiedzi, ostrzeżeń.

Interfejs użytkownika, w którym wykorzystuje się Motion Design jest:

  • postrzegany jako bardziej przewidywalny, pomocny, logiczny
  • łatwiejszy w nawigacji
  • „namacalny” - Motion Design pozwala stworzyć np. wrażenia miękkości, reakcji elementu, co jest źródłem przyjemności
  • imersyjny - pozwala zanurzyć się w aplikację i zapomnieć, że interakcja z nią zachodzi za pośrednictwem materialnego urządzenia (np. smartfona)
  • postrzegany jako bardziej „ludzki” - reagujący na działania, dający złudzenie interakcji o wiele mniej anonimowej, bezdusznej, mechanicznej.
Czy wiesz, że...

Motion Design ma także zastosowanie przy tworzeniu prototypów aplikacji. Animacje zdecydowanie ułatwiają prezentację koncepcji wszystkim interesariuszom.

Z ich pomocą łatwiej jest przyszły produkt cyfrowy „poczuć”, zrozumieć, zaakceptować.

UX Design

Umów się na konsultację

Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć nowy produkt, czy ulepszyć istniejący, na pewno masz pytania.

Umów się na bezpłatną konsultację
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tworzenia produktów cyfrowych?
Sprawdź nasze ścieżki edukacyjne